Magyarországon sokan sok mindenhez értenek. Ilyen például a foci, amihez is a magyar labdarúgókon és edzőkön kívül mindenki ért (sajnos ez lassan valóban tény lesz), de ismerjük a „sufnituning” műhelyeket, ahol is biztos sokkal többet ki tudtak hozni a szocialista autóipar remekeiből, mint a mérnökök.
De hát ilyenek vagyunk és ezzel nincs is semmi baj!
Természetesen a saját ingatlan eladásához is mindenki ért, hiszen ki ismerhetné jobban, mint a tulajdonos, aki építette, felújította és hosszú évek óta lakik benne, akkor értékesítési szándék esetén, miért is vegyen igénybe ingatlanközvetítői segítségét?
Az alábbiakban néhány szempont, ami talán segít a döntés meghozatalában:
Mit teszünk, ha el akarjuk adni az ingatlanunkat?
Meg kell határozni az ajánlati árat! Mi sem egyszerűbb! Fel a netre és megnézzük, mit és mennyiért kínálnak, ehhez hozzáadjuk a saját érzelmi kötődésünket és már meg is van az irányár. Ez sajnos nem pontosan így van, illetve akkor igaz, ha csak hirdetni szeretnénk az ingatlanunkat, komolyan eladni nem! Az ingatlanközvetítők ugyanis legtöbb esetben értékbecslői végzettséggel is rendelkeznek, napra kész információkkal és helyismerettel. Mivel két egyforma ház-lakás nincs így az árazásnál ezt figyelembe kell venni, lehetőleg érzelmi motiváció nélkül. Az ingatlanközvetítő pontos információkkal kell, hogy rendelkezzen arról, hogy a környéken milyen valós áron kerültek értékesítésre ingatlanok és nem pontatlan „szóbeszéd” útján tájékozódik az eladási árakról. Ezen információk birtokában segíteni tud egy olyan kínálati ár meghatározásában, mely jó eséllyel rövid idő alatt felkelti a potenciális vevők figyelmét!
Hirdetjük az ingatlanunkat, mert másként ugye nehéz vevőt találni. Meghirdetjük a helyi újságban és egy-két internetes felületen, no és persze szólunk az ismerősöknek, hátha valaki tud olyanról, aki ingatlant venne. Az ingatlanos sem csinál tulajdonképpen mást, csak lényegesen nagyobb hatékonysággal. Egy ingatlanközvetítőnél van nyilvántartás a „kereső” ügyfelekről, így azonnal tudhat potenciális érdeklődőt hozni. Pontosabb ismerete lehet a megfelelő hirdetési felületekről, nem beszélve arról, hogy sokkal több felületen megtudja jelentetni az ingatlant és van saját honlapja is. Digitális fényképezőgép már majd minden háztartásban van, de azért az sem mindegy milyen képekkel próbálunk vevőt találni. Ingatlanközvetítőknek külön oktatják, miként kell ingatlant fényképezni, mi legyen és mi nem a képeken, hiszen ez, ami bevonzza a vevőt!
A fentiek még mindig nem meggyőző érvek és önállóan akarjuk eladni lakásunkat, mondjuk jól beáraztuk, megfelelő helyen hirdetjük és jönnek is az érdeklődők, akikről jó eséllyel semmit sem tudunk. Nem ismerjük igényeiket, esetleges anyagi kötöttségeiket, valós vételi szándékukat és azt sem, hogy pontosan milyen céllal akarnak körülnézni az ingatlanunkban. Az ingatlanközvetítő nem így jár el. Amikor nála érdeklődő jelentkezik, néhány kérdéssel fel tudja mérni annak valós szándékát. Csak néhány példa:
- rendelkezésre áll-e a vásárláshoz szükséges összeg
- milyen jellegű ingatlant lenne a megfelelő
- szükség van-e másik ingatlan eladására a vételhez
- mikor szeretne ingatlant vásárolni (érdeklődők között előfordulhat olyan, aki csak nézelődik, konkrétan néhány év múlva szeretne talán venni valamit, ötleteket gyűjt, szóval nem potenciális vevő, hanem „ingatlanturista”)
- hitel szükséges-e a vásárláshoz
Ezek igen fontos kérdések. Mivel ingatlanközvetítő csak akkor kap jutalékot, ha sikeres az értékesítés, nem fog olyan érdeklődőt vinni, aki nem rendelkezik (legalább információ szintjén) megfelelő vásárlási potenciállal és rövid időn belül vásárolni is szeretne. Ezzel saját munkáját teszi hatékonnyá, de ami még fontosabb, a mi időnket sem rabolja felesleges bemutatókkal! És ami még nagyon fontos, elkéri és rögzíti az érdeklődők adatait, így bármikor visszakereshető, ki is járt az ingatlanunkban!
Tételezzük fel, hogy megtaláltuk a megfelelő vevőt, viszont jelöltünk hitelt kíván felvenni az ingatlan megvásárlásához. Megegyezünk az árban és az érdeklődő elindul az általa kiszemelt pénzintézethez és vagy kap hitelt vagy nem. Ezzel szemben az ingatlan irodában van olyan személy, aki díjtalanul hitelügyintézéssel foglalkozik, így már az ügyfél megjelenésekor, még ingatlan bemutatók előtt van lehetőség előzetes hitellimit megállapítására, hogy nagy pontossággal megállapítható legyen az anyagi lehetőség és ne olyan ingatlant nézzen az ügyfél melynek ára, meghaladja lehetőségeit. És itt ismét idő és ráfordítás spórolásnál vagyunk.
Az esetek többségében, ha eladtuk a lakóingatlanunkat, nekünk is kell egy új, amiben gyakorlatilag azonnal tud segíteni az ingatlanközvetítő iroda.
A legnagyobb ellenérvként szokott felmerülni, hogy jutalékot kell fizetni. Ez így igaz! Jó esetben mi is dolgozunk valahol és szakértelmünk, munkánk ellenértékét nekünk is megfizetik, akkor miért jelent problémát, ha a nekünk elvégzett munkát ki kell fizetnünk. Persze nem mindegy mennyit! Ezért érdemes tájékozódni, elolvasni egyes irodák feltételeit különös tekintettel, ár-érték arányra, hiszen lehetnek olyan esetek, hogy az úgynevezett „nagyok” semmivel sem tudnak többet, mint a "kisirodák", de azért másfélszeresét-dupláját is elkérik. Igen fontos szempont az is, hogy milyen feltételekkel lehet felmondani a szerződéséket és egy esetleges eredménytelen szerződés, később nem járjon anyagi következményekkel.
Tájékozódást követően egy jól kiválasztott iroda segítsége, rengeteg energiát, időt és hatékonyságával, akár pénz is spórolhat ügyfeleinek!
www.home-puzzle.hu, www.homepuzzle.ingatlan.com, +36 70 411 2474, +36 70 411 4644, info@home-puzzle.hu