Most, hogy a „nagy bedőlések” talán véget értek és a Quaestor ügyfelei, ha részben is, de elkezdik visszakapni a befektetéseik ellenértékét, talán érdemes áttekinteni, hogy milyen lehetőséget közül lehet választani a pénzpiacon. Ez egy folyamatosan változó piac, aki nem ebben él naponta, nem nyitott az új információk befogadására, az nem is tud megfelelő tanácsokat adni ügyfeleinek. Ezen gondolatokat figyelembe véve, döntöttem úgy, hogy konkrét tanácsok helyett saját szemléletemet próbálom átadni, azért, hogy ezen írás olvasója a leírtak és saját tapasztalatai alapján a számára legmegfelelőbb megtakarítási-befektetési termék kombinációját kiválaszthassa.
Amiről nem lesz szó:
- életbiztosítással kombinált megtakarítási termékek. Ez egy olyan terület, amelyről a biztosítók tanácsadói készségesen felvilágosítanak minden érdeklődőt, azt hogy ezt pontosan és precízen teszik-e, nem az én dolgom eldönteni.
- klasszikus tőzsdei kereskedésről sem írok részletesen, hiszen azokat, akik ilyen termékekkel foglalkoznak, saját brókereik ellátják – remélhetőleg - precíz információkkal!
- ingatlanbefektetésekről sem lesz szó, bár az alacsonynak tekinthető árak mellett eléggé vonzó, viszont hosszú távú befektetés, bizonytalan hozammal és lassan kivonható befektetés.
Írok konzervatív megtakarítási lehetőségekről, illetve mérsékelt kockázatú, ám magas hozamokat termelő befektetésekről.
Mint tudjuk a hozamok jelenleg 16%-os hozamadóval terheltek illetve e felett 6% egészségügyi hozzájárulást (?) is beszed az állam.
De hát akkor hogyan is takarékoskodjunk?
Először is a legfontosabb a kívánt cél megfogalmazása. Itt nem arra gondolok, hogy mekkora kamatot kívánok elérni, hanem arra, hogy miért is takarékoskodok.
Csak néhány példa:
- ha probléma adódik, legyen mihez nyúlni (olyan terméket kell választani, amely gyorsan, egy-két nap alatt mobilizálható, lehetőleg futamidő alatt is veszteség nélkül hozzáférhető)
- konkrét cél elérése érdekében pl.: autó, ház, tandíj stb. (olyan terméket-termékeket kell választani, amelyek lejárata a vásárlási szándék megvalósulásának időpontja közelében van illetve addig akár többször is átfordítható)
- későbbi megélhetési célokra pl. nyugdíjas időkre (ilyen termékek is vannak a piacon, igaz ezek hozama nem kalkulálható, viszont adómentessé tehető)
Banki megtakarítási termékek
Nagyszüleink, szüleink általában, ha volt mit, akkor különböző futamidőkre lekötve bankban vagy takarékszövetkezetekben tartották a pénzüket. Nem pont azért, mert olyan magas hozamokat értek el, hanem mert gyakorlatilag nem volt más lehetőség.
Ezen szokások a kereskedelmi bankok megjelenésével sem változtak számottevően, hiszen a szokás nagy úr, és ott általában biztonságban is van a pénz.
Nézzük meg a pillanatnyi lehetőségeket:
A jegybanki alapkamat történelmi mélyponton van. A banki lekötések kamatai ezzel párhuzamosan csökkennek. Ha az amúgy sem magas kamatokból levonjuk a jelenleg 22%-os (16%+6%) adót, vélhetően nem túl magas szám jön ki. De itt ne álljunk meg! A bankoknál természetesen folyószámlával kell rendelkeznünk, amelynek havi díja szintén csökkenti a megtakarításaink kamatjövedelmét. Ezen jövedelmet csökkenti még a banki szektort sújtó tranzakciós illeték, amelyet természetesen átterhelnek az ügyfelekre. Ezek figyelembe vételével a különböző konstrukcióktól függően jelenleg már az is eredmény, ha az elszámolás végén pozitív előjelet kapunk, legalább nominálisan.
Viszont elvitathatatlanul ott van egy nagy adag biztonsági faktor, kényelem és könnyen-gyorsan hozzáférhetőség, mint pozitívum.
Állampapírok
Azoknak javasolt befektetési mód, akik a banki lekötések kamatainál magasabb kamatjövedelemre kívánnak szert tenni, a lehetőségekhez képes nagy biztonsággal. E megtakarítási formákat jelenleg az állam adminisztratív intézkedésekkel is támogatja (pl.: nincs EHO fizetési kötelezettség egyes termékeknél). Itt szintén mérsékelt hozamok-kamatok érhetőek el, ráadásul az állam szavatol, és kevesebb adót kell fizetni. A bruttó hozamok a banki lekötések másfél - kétszeresét is elérhetik és talán alacsonyabb költségekkel is számolhatunk. Ugye az állam a saját működését, beruházásait, akár államosítási törekvéseit finanszírozza ezekből a forrásokból, de volt már rá példa (sajnos Magyarországon is), hogy ezek az állampapírok sem voltak bombabiztosak. (Ennek részletezése nem ennek az írásnak a feladata és nem kívánok politikai vonalat bevonni, kéretik magánszorgalomból utána nézni azoknak, akiket érdekel).
Pénzintézetek – pénzügyi vállalkozások által kibocsátott kötvények
Az emlékezetes nagy „bukták” az elmúlt időszakban ezt a szektort érték, viszont a pénzintézeti kötvények, még mindig jobban teljesítenek, mint a betétek.
Ez is egy igen széles piac, de mire is figyeljünk?
Számtalanszor elismételt mondta: Olvassuk el, mit írunk alá!
Mit vállal a bank vagy pénzintézet?
Amennyiben csak várható hozamot tudnak feltüntetni és előző évi hozamokra hivatkoznak, kérdezzük meg mi a garancia arra, hogy ezeket a hozamokat most is tudja a kötvény biztosítani. Mire vállalnak garanciát?
Tőkére? Hozamra?
Mikor, milyen feltételekkel férhetek a pénzemhez, ha a futamidő közben szükségem lenne az összeg egészére vagy egy részére?
Milyen egyéb költségeim vannak (pl. értékpapírszámla díj, kp. felvételi-utalási költség stb.)?
Ki lehet-e védeni az adókat!
Igen, de csak hosszútávú vagy legalább annak tervezett termékekkel.
Ilyen a Tartós Befektetési Számla (TBSZ)!
A TBSZ számlán elhelyezett összegek, megtakarítások, befektetések hozama adómentesen termelődik, ha legalább 5 évig nem szüntetem meg. A számlán belül - természetesen - tranzaktálhatok, adhatok-vehetek, csak sem a tőkét sem a megtermelt hozamot nem vehetem fel. De mi történik, ha 5 éven belül szükségem lenne a pénzre.
Igazi veszteség semmiképpen, mert ha meg kell szüntetni a TBSZ-t, akkor ki kell fizetni a megtermelt hozam adóvonzatát. Ha legalább 3 évig élt a TBSZ számla, akkor még az adón is tudok nyerni, hiszen a jelenlegi szabályozás szerint 3 évet követően a hozamot terhelő adó 10% (16% helyett) és EHO fizetési kötelezettségem sem keletkezik!
Hátrány, hogy nem lehet részben megszüntetni és csak az összeg egy részét TBSZ-n kívülre helyezni.
Lakástakarékpénztár
Erről csak néhány mondatot a teljesség igénye nélkül, mivel több cég és termék van a piacon.
Tipikusan egy adott célt szolgáló, rendszeres, praktikusan havi megtakarítási forma. Az itt elhelyezett összeget évi kamata szintén nagyon alacsony, viszont 30%-os (max 72.000,- Ft/év) állami hozzájárulással figyelemre méltó eredmény érhető el. Ebből azonnal következik, hogy a havi megtakarítást nem érdemes 20 eFt fölé emelni, hiszen ez a támogatásmaximum eléréséhez szükséges összeg. Mivel, minden „adóazonosító számra” egy-egy LTP köthető így családonként több számla is lehet, akár különböző futamidővel. Van azért hátrány is, csak lakóingatlan célra használható fel, igaz nagyon széles körben, futamidő alatt körülményes és hosszadalmas a megszüntetése. Szóval itt is pontosan és nagyon részletesen tájékozódni kell!
Tőzsdei kereskedés
Mint tudjuk a tőzsdei kereskedés kockázatokat rejt magában és egy-egy döntéssel vagyonokat lehet nyerni és bukni is. A jó tőzsdézőnek rengeteg, nem napra, hanem akár percre kész információval kell rendelkeznie, kiválóan kell mozognia a gazdasági folyamatok irányai között vagy kell találnia egy olyan brókert, aki ezen információkkal bír és időben szól az adódó lehetőségekről.
Ez nem egyszerű és még így sem garantált a nyereség, de még a tőke elvesztése is lehetséges!
Mi a megoldás, ha mégis részesülni akarok a tőzsdei kereskedés profitjából, viszont nem akarom, legalább a tőkémet elveszíteni.
Vannak olyan Magyarországon is elérhető brókercégek, amelyek a világ számos tőzsdéjén kereskednek a saját és befektetőik pénzeszközeinek bevonásával. Ezen cégek hatalmas tapasztalatuk, nagy kapcsolati rendszerük, precíz munkájuk során, kiválóan meg tudják lovagolni a piaci változásokat. Ezen cégek befektetőiknek extra, akár havi 2% - 4% profitot is tudnak termelni. Igaz a kereskedési stratégiájukat, rendszereiket általában nem tárják fel a befektők előtt, de a legtöbbjük részleges vagy teljes tőkegaranciával kompenzálja az ismeretek átadásának hiányát.
Ha erre a piacra kíván tévedni a befektető, mindenképpen nézzen utána a cég múltjának, ha lehetősége van rá, kérjen információt az eddig kifizetésre került hozamokról és lehetőség szerint kérjen szereződésben vállalt tőkegaranciát is!
Kockázati tőkebefektetés
Itt halmozottan igaz, hogy a magas ígért hozamok mögött meg kell vizsgálni a vállalkozást amelyre a pénzünket bízzuk. Járatos módja az ilyen befektetéseknek, hogy minimális tulajdonrész megvásárlásával, tudunk „kerítésen belül” kerülni. Így már tudunk kölcsön adni a „saját” vállalkozásunknak, mely szerződésben futamidőt és még kamatot is ki lehet kötni. Természetesen illik alaposan megvizsgálni az adott vállalkozás piaci helyzetét, szállító – vevő kapcsolatrendszerét, eddigi eredményeit vagy esetleg a vállalkozásnak milyen biztosításai vannak pl. árukészletre, ingatlanokra stb. Nem egyszer fordul elő, hogy az ilyen típusú tőkeigények egy-egy tranzakció lebonyolítására szükségesek mely gyors megtérülést ígér, de előfordul, hogy egyes berúházások finanszírozását kívánják ezen a módon megoldani. Javaslatom ezekre az esetekben, hogy csak olyan esetben „szálljunk” be ilyen ügyletbe, ha meg tudunk győződni, egyrészt legális voltáról illetve, hogy az adott tőkeigény térülése a piacon megvalósítható-e és legfontosabb, hogy a saját kockázattűrő képességünk is megfelelő szinten van! Az ilyen tranzakciók várható hozama évi 10-20%-ot is elérheti, futamidejük (típustól függően) a néhány hónaptól a 4-5 évig terjedő időszak is lehet.
És végül
A fentiekben tárgyaltak, csak a főbb megtakarítási-befektetési lehetőségeket vázolják fel és szubjektív elemeket is biztosan tartalmaznak.
Mindenki saját kockázattűrő képességének megfelelő lehetőségeket válasszon magának.
Természetesen vannak „aranyszabályok” ezen a területen is, pl. ne tartsuk egy helyen – egyféle rendszerben a pénzeinket, vagy ha tőzsdei kereskedésre adjuk a fejünket, azt maximum a vagyonunk 10%-ával tegyük. Ezeknek persze nagy igazságtartalma van és megfontolandóak.
Amennyiben bizonytalanok vagyunk, kérjünk tanácsot lehetőleg független szakembertől, aki a megfelelő ismeretek birtokában, személyre szabott ajánlatcsomagot tesz elénk!
A Home Puzzle Kft. díjmentesen, megtakarítási-befektetési termékekkel kapcsolatos konzultációkat tart és az Ön igényeinek, elvárásainak legmegfelelőbb ajánlatot fogja adni. (időpont egyeztetés: +36 70 411 4644)
Kívánok mindenkinek